1
1
BOARDHOUSE
Czy snowboard obciąża kolana?

Czy snowboard obciąża kolana?

Sporty zimowe, choć dostarczają wielu emocji, niestety często wiążą się z ryzykiem kontuzji. Jedną z dyscyplin, która wzbudza zainteresowanie pod względem bezpieczeństwa kolan, jest snowboarding. W artykule przeanalizujemy to zagadnienie oraz porównamy ryzyko kontuzji związane z snowboardem i narciarstwem.

Czy snowboard obciąża kolana?

Teza o obciążaniu kolan podczas snowboardingu wynika głównie z charakterystycznego ustawienia nóg podczas tej aktywności. Snowboardziści utrzymują nogi częściowo unieruchomione, a kolana zazwyczaj są ugięte przez większość czasu. Choć może się to wydawać obciążające, badania sugerują, że nie wywiera to nadmiernego nacisku na stawy kolanowe. Właściwe przygotowanie motoryczne pozwala stawom kolanowym dostosować się do różnych obciążeń, minimalizując tym samym ryzyko kontuzji. Wizerunek snowboardingu jako wymagającego sportu może wpływać na decyzję osób aktywnych fizycznie o wyborze tej dyscypliny. Niemniej jednak, utrzymanie dobrej kondycji fizycznej ogólnie zmniejsza ryzyko urazów, w tym kontuzji kolan.

Czy snowboard obciąża kolana bardziej niż narciarstwo?

Snowboarding często jest porównywane do narciarstwa, będącymi dwoma najpopularniejszymi sportami zimowymi. Mimo że jazda na nartach uważana jest za łatwiejszą i bezpieczniejszą, pojawia się pewien paradoks. Statystyki wskazują, że snowboardziści częściej upadają niż narciarze, jednak rzadziej doznają kontuzji kolan. To zjawisko można wyjaśnić dynamiką ruchów podczas obu dyscyplin. Podczas jazdy na desce, kolana są mniej mobilne, co zmniejsza ryzyko skręceń czy zwichnięć. Natomiast narciarze, wykonując dynamiczne skręty, narażają swoje stawy kolanowe na większe obciążenia. Paradoksalnie, choć snowboardziści często upadają, ich kontuzje dotyczą głównie rąk i korpusu.

 Jak bezpiecznie jeździć na nartach?

Wbrew pozorom, snowboard nie stanowi szczególnego zagrożenia dla kolan. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie motoryczne oraz świadome podejście do jazdy na desce. Apelujemy do wszystkich miłośników sportów zimowych o zachowanie rozwagi i zdrowego rozsądku.

Narty czy snowboard a kolana

Zaczynając od narciarstwa, przez wieki przeszło wiele ewolucji i obecnie nie służy już jedynie do ułatwiania przemieszczania się, lecz stało się formą rekreacji i sportu. W skrócie, narciarstwo to metoda poruszania się i wykonywania akrobacji przy użyciu specjalnego sprzętu, takiego jak kijki i narty, które są indywidualnie przypinane do butów za pomocą specjalnych mechanizmów. Chociaż może się wydawać, że posiadając nogi umieszczone w dwóch osobnych nartach i korzystając z kijków, zyskujemy pełną kontrolę nad zjazdem, to jednak okazuje się, że narciarstwo jest jednym z najbardziej kontuzjogennych sportów zimowych. Szczególnie narażonym obszarem na urazy są stawy kolanowe, na które podczas jazdy kładziony jest znaczny nacisk. Podczas zjazdu po stoku kolana są ciągle skręcane i wykręcane, a czasem nawet narty się rozjeżdżają, co silnie obciąża i wystawia stawy kolanowe na wyjątkowe obciążenia. Dodatkowym ryzykiem jest osiągana prędkość podczas zjazdu, która znacznie przewyższa tę osiąganą podczas snowboardingu. Przechodząc do snowboardu, w tym przypadku oba buty są mocowane do jednego sprzętu. Aby utrzymać prawidłową pozycję, snowboardziści cały czas jeżdżą z ugiętymi kolanami. Chociaż mogłoby się wydawać, że taka postawa bardziej obciąża stawy, paradoksalnie jest ona dla nich bezpieczniejsza. To ustawienie chroni snowboardzistów przed poważnymi urazami stawów kolanowych, przenosząc większe obciążenie na ich... ręce. W przypadku upadku to na ręce spada cały ciężar ciała. Dlatego też, podczas jazdy na desce, istnieje większe ryzyko złamań czy zwichnięć nadgarstków niż stawów kolanowych. Z drugiej strony, snowboard może prowadzić do ogólnych kontuzji i upadków, ponieważ ten sport wiąże się z większą ilością akrobacji. Na szczęście, entuzjaści snowboardingu, wykonując skoki i triki, zazwyczaj zachowują większą ostrożność, co oznacza niższą prędkość w porównaniu do narciarstwa. Podsumowując, mimo że na snowboardzie częściej zdarzają się upadki, to jednak jest to sport bezpieczniejszy dla stawów. Dlatego, mając na uwadze zdrowie kolan, wybór deski może być korzystniejszy.